W dniach 22- 24 września 2006 r. w sudeckich Borowicach odbyło się uroczyste seminarium zaorganizowane przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Legnicy z okazji 10 lecia organizacji. Temat seminarium: "Różne rodzaje dokumentacji archiwalnej występujące w archiwach państwowych" zaprezentowany przez wybitnych polskich specjalistów zgromadził pokażną rzeszę archiwistów zakładowych i państwowych z Dolnego Śląska i spoza regionu.
Na łamach ArchNetu publikujemy tę część referatów, na których edycję elektroniczną, poprzez nasz portal, wyrazili zgodę autorzy.
redakcja
10 LECIE STOWARZYSZENIA ARCHIWISTÓW POLSKICH ODDZIAŁ W LEGNICY

Dzieje Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddziału w Legnicy


Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Legnicy zostało powołane 17 października 1996 r. na zebraniu założycielskim, w którym wziął udział dr Zbigniew Pustuła - Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Warszawie. Prezesem wybrany został mgr inż. Tadeusz Skibiński. Funkcję Prezesa w latach 1999-2006 pełniła mgr Barbara Pazoła. Wybory do II kadencji odbyły się w marcu 2002 r. o pół roku później z uwagi na przeprowadzkę Oddziału do innego budynku.
W okresie 10-letniej działalności Oddział skupił swoją uwagę na propagowaniu wiadomości o stanie wartości i potrzebach archiwalnych organizując konferencje, seminaria, jedno i trzydniowe szkolenia w Legnicy, Sosnówce Górnej, Borowicach i Piechowicach. Na tego typu dokształcanie archiwistów zakładowych zapraszani byli wykładowcy z archiwów państwowych oraz specjaliści w zakresie znajomości archiwistyki. Zostało wygłoszonych szereg referatów na temat roli i zasad funkcjonowania archiwów zakładowych oraz sposobów porządkowania i inwentaryzacji różnych rodzajów dokumentacji. Najciekawsze konferencje i seminaria zorganizowano w Piechowicach, Sosnówce Górnej i Borowicach.
Tematami wiodącymi były:
    1.„Seminarium komputerowe”,
    2.„Archiwa zakładowe w Unii Europejskiej”,
    3.„Archiwa zakładowe – rola i zadania”,
    4.„Różne rodzaje dokumentacji archiwalnej występujące w archiwach  zakładowych”.

Delegaci Oddziału w Legnicy brali udział w dwóch zjazdach SAP-u:
        -w XI Krajowym Zjeździe Stowarzyszenia Archiwistów Polskich – 2-4 wrzesień 1997 r. w Toruniu,
        -w XII Krajowym Zjeździe Stowarzyszenia Archiwistów Polskich – 12-13 wrzesień 2002 r. w Szczecinie.
SAP Oddział w Legnicy organizował kursy I i II stopnia, które miały na celu przygotowanie pracowników zakładu pracy do pracy w archiwach zakładowych. Kursy trwały 7 dni i kończyły się egzaminem.
W ramach współpracy z innymi zakładami pracy członkowie Oddziału brali udział w sesjach, szkoleniach, wystawach i konferencjach. Godnym odnotowania było Sympozjum w 1998 roku zorganizowane przez Oddział wraz z Archiwum Państwowym w Legnicy i Muzeum Miedzi z okazji obchodów 45-lecia Archiwum Państwowego w Legnicy. Z tej też okazji otwarto wystawę „Skarby Archiwum Legnickiego”, wygłoszono szereg referatów, przygotowano foldery, a drukiem w pięknej oprawie ukazały się materiały z Sympozjum.
Oddział zorganizował w maju 2002 roku bardzo uroczyste obchody 5-lecia swojego istnienia. Z tej okazji opracowany został Ekslibris, a we wrześniu 2006 roku urządzona została uroczystość 10-lecia Oddziału połączona z konferencją archiwalną.
Oddział SAP w Legnicy liczy 140 członków. Członkowie rekrutują się przede wszystkim z archiwów zakładowych oraz pracowników Archiwów Państwowych w Legnicy, Jeleniej Górze i Lubaniu Śląskim.

W grudniu 2006 roku odbędą się wybory do kolejnej kadencji.
mgr Barbara Pazoła


Wygłoszone referaty

1. mgr Helena Kułdo, Dokumentacja aktowa
2. mgr Eugeniusz Borodij, Dokumentacja tajna
3. mgr Roland Banduch, Dokumentacja techniczna
4. mgr Roland Banduch, Dokumentacja - kartograficzna
i mierniczo- geologiczna

5. Anna Modzelewska, Dokumentacja fotograficzna
6. mgr Krzysztof Pątek, Dokumentacja audiowizualna
7. mgr Marek Kuczyński, Dokumentacja elektroniczna
i problemy z nią związane
8. dr hab. Krzysztof Stryjkowski, Akta osobowe i ich wartość w praktyce archiwum zakładowego i składnicy akt

Wszystkie dostępne materiały w formacie PDF

Komunikat na temat przejętych z USA do Archiwum Państwowego we Wrocławiu śląskich dokumentów pergaminowych wygłosił dr. Roman Stelmach
Galeria AP Wrocław


Odbyły się dwie prezentacje sponsorów:

1. Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe "Beskid Plus"
2. 3M Poland Sp. z o.o., Security Systems Division